چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

تخته چندلایه

تخته چندلایه یک چوب مصنوعی است که در طی جنگ جهانی دوم ابداع شد و در ابتدا برای ساخت کشتی نظامی بکار می‌رفت. برای تولید یک تخته با ضخامت یک اینچ، پس از بریدن درخت،کنده‌های چوب را  به صورت لایه‌های نازکی برش می‌دهند، این تخته یک اینچی با یک برش خشن به لایه‌هایی با ضخامت کمتر از ۱-۱/۲ اینچی تبدیل می‌شوند، سپس آنها را خشک می‌کنند، که باعث می‌شود چوب کمی تاب بردارد. پس از آن چوب را صاف می‌کنند. هرچقدر این لایه نازک‌تر باشد، انعطاف‌پذیرتر خواهد بود.

استفاده از تخته چندلایه در ساخت مبلمان در مقایسه با مبلمان ساخته شده از چوب سالید،کارآمدتر است. تخته لایه‌ای که برای مبلمان ساخته می‌شود، خصوصا برای آن تولید شده است که سطحی باز، جذاب با پرداخت بالا داشته باشد. یک نمونه تخته لایه که برای مبلمان بکار می‌رود، تخته لایه« Baltic Birch« نام دارد. تخته لایه Baltic Birch از ۷ یا ۱۵ لایه چوب درخت غان ساخته شده است. این تخته لایه بسیار محکم، به لحاظ بصری ظریف و لایه‌هایش بدون خلاء است.

3 - چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

چوب درخت بلوط

چوب بلوط یک چوب سخت با رنگ‌های روشن تا تیره است. این چوب درشت بافت و بسیار بادوام بوده و در برابر جذب رطوبت مقاومت می‌کند، همچنین به‌خوبی رنگ و پرداخت می‌شود. چوب بلوط  به خاطر ویژگی‌های زیبایی‌شناختی و مقاومت بالایش، یک چوب عالی برای ساخت مبلمان محسوب می‌شود. از این چوب برای ساخت میز و پارکت نیز استفاده می‌شود.

white oak - چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

چوب درخت کاج

درخت کاج رشد سریعی دارد و چوب آن چوب نرم بوده و بومی کشورهای اسکاندیناویایی است. این چوب بافتی یک دست دارد و کار با آن بسیار آسان است. چوب کاج به‌خوبی پرداخت می‌شود و با وجود رگه‌های پهن آن در برابر فشار و پیچ و تاب مقاوم است. این چوب کاربرد گسترده‌ای در ساخت خانه‌های چوبی، قاب‌سازی، مبلمان با تولید انبوه، پالت‌های چوبی و بسیاری چیزهای دیگر دارد. این چوب یکی از پرکاربردترین چوبهای جهان است و کابرد آن روز به روز در حال گسترش است.

sand pine - چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

درخت سرخ‌چوب

این درخت بومیِ نوار باریکِ سرزمین‌های کناری سواحل غربی قاره امریکا است. چوب آن یک چوب نرم و سبک و نسبتا بادوام بوده و کار با آن آسان است. مقاومت طبیعی بالای این چوب در برابر پوسیدگی آن را مناسب ساخت مبلمان ویلاییِ  فضای باز، ساخت حصار و پرچین و چارچوب خانه کرده است. این چوب به‌خاطر رنگش؛ قرمز و صورتی پررنگ با رگه‌های پهن، سرخ‌چوب نامگذاری شده است.  

redwood - چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

چوب درخت صنوبر

چوب درخت صنوبر یک چوب  نرمِ نسبتا محکم و بومی کشورهای اسکاندیناویایی است. این چوب به‌خوبی  پرداخت می‌شود اما مقاوت پایینی در برابر پوسیدگی دارد. چوب صنوبر  دارای هم‌کشیدگی متوسط و چوبی سبک و به رنگ روشن است. یکی از موارد استفاده این چوب ساخت تزیینات چوبی برای داخل ساختمان است.

norway spruce - چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

چوب درخت ساج

چوب درخت ساج یک چوب سختِ معروف است که مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارد. این چوب همچنین در برابر پیچ و تاب، ترک خوردگی و پوسیدگی مقاوم است و استحکام بسیار بالا و سطح سخت این چوب، آن را در موارد گوناگون از جمله ساخت مبلمان، قاب‌ و چارچوب، چارچوب پنجره، ساخت در و کفپوش و صنايع ظريف به خصوص خاتم كاري، پرکاربرد ساخته است.

teak1 - چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

چوب درخت گردو

چوب درخت گردو یک چوب سخت و ریزبافت است که رنگی تیره دارد و با وجود استحکام بالا، کار با آن آسان است. این چوب در برابر پیچ و تاب مقاوم است و می‌توان انواع مختلف پرداخت و فینیشینگ و رنگ را به‌خوبی بر روی آن پیاده کرد. این چوب عمدتا برای ساخت مبلمان، کابینت و همچنین دركارهاي هنري و تزييني، تهيه روكش و خراطي و و منبت كاري و معرق كاري بکار می‌رود.  چوب گردوی انگلیسی در اصل از ایران آمده است و چوب گردوی سیاه بومی کشور امریکا است.

walnut  - چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

چوب درخت ملچ

این چوب چوبي درشت بافت ، نيمه سخت و نيمه سنگين ، نسبتاً با دوام  و از خانواده نارون می باشد. رنگ آن قهوه‌ای مایل به قرمز است. از اين چوب بيشتر در  ساخت مبلمان ، روكش، در و پنجره و تخته چند لایه و دکوراسیون استفاده ميشود .

.jpg - چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر چوب‌های پرکاربرد در مبلمان و دکوراسیون/بخش سوم

 

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.