چسب های مورد استفاده در صنعت چوب

چسب های مورد استفاده در صنعت چوب

اگر در یکی حوزه های صنعت چوب مشغول به کار هستید قطعا برای نگه داشتن دو قطعه کنار هم نیاز به متصل کننده ای خوب دارید. چسب مخصوص چوب یکی از این متصل کننده ها است اما انواع بسیاری دارد که در این مقاله به بررسی آنها می پردازیم: 

چسب پلی وینیل استات (polyvinyl acetate)

چسب پلی وینیل استات (polyvinyl acetate) از رایج ترین چسب ها است. تقریبا همه چسب های سفید، زرد و چسب چوب ها از این نوع هستند. برخی از چسب های پلی وینیل استات از نوع ضد آب هستند. مزیت این چسب در دسترس بودن آن در همه فروشگاه ها است. اما هنگام چسب کاری باید حواستان باشد زیرا این معمولا پس از خشک شدن مقداری از این چسب ها روی کار می ماند.

3 - چسب های مورد استفاده در صنعت چوب

چسب حیوانی

نوعی چسب است که از اعضای بدن حیوانات تهیه می شود و قدرت چسبانندگی بالایی دارد. کاربرد این چسب گسترش یافته به طوری که امروزه به جای میخ و پیچ از آن استفاده می شود. این چسب در گرما به صورت مایع و در جای خنک به صورت جامد مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل چسب را با استفاده از قلم موی مخصوص می توانید استفاده کنید.

نوع دیگری از چسب حیوانی وجود دارد که به صورت مایع و در بطری است. طریقه استفاده از آن همانند چسب های PVA یا پلی وینیل استات است و این مزیت را دارد که تا آخرین قطره آن را می توانید استفاده کنید. 

1 - چسب های مورد استفاده در صنعت چوب

چسب پلاستیکی

یا ایپوکسی به دو صورت رزین و هاردنر (سفت کننده) موجود است. هر دوی آنها مایع هستند اما وقتی با هم ترکیب می شوند واکنشی شیمیایی رخ می دهد که باعث سفت شدن می شود. از مزیت های ایپوکسی به ضد آب بودن و به خوبی پر کردن شکاف های چوب می توان اشاره کرد. تقریبا اغلب چسب ها در صورت شکاف داشتن چوب به خوبی نمی توانند بچسبند. برخی از انواع چسب های ایپوکسی در مدت زمان طولانی و برخی دیگر در کمتر از پنج دقیقه می چسبند. به طول کلی هر چقدر به این چسب ها زمان برای چسبندگی بدهید به همان اندازه قطعه اتان محکم تر خواهد شد.

6 - چسب های مورد استفاده در صنعت چوب

چسب سایانو اکریلات

چسب CA یا چسب عالی معروف به چسبی برای اتصال قطعات سخت است. از این چوب در انواع کارهای چوبی استفاده می شود. از مزیت این چسب به زود خشک شدن می توان اشاره کرد. اگر خیلی عجله داشته باشید، می توانید از مایع تسریع کننده استفاده کنید تا زودتر هم خشک شود. اما قطعه چسبیده شده توسط این نوع چسب بسیار سفت و خشک می شود به طوری که در اثر فشار زیاد ممکن است بشکند. چسب CA روشی موقت برای چسباندن قطعات چوبی است.

16 - چسب های مورد استفاده در صنعت چوب

چسب پلی یورتان

چسب پلی یورتان در برابر دماهای بالا بسیار مقاوم است و تا دمای حداکثر ۱۰۰ درجه سانتی گراد پایداری خود را حفظ می کند. این چسب هنگام خشک شدن بسیار انعطاف پذیر بوده و در برابر حل شدن در مواد شیمیایی اسیدی یا قلیایی قوی بسیار مقاوم است. چسب پلی یورتان در محل های خشک برای چسبندگی نیازمند کمی رطوبت است. همچنین مدت زمان نگهداری این چسب محدود و کمتر از یک سال می باشد به طوری که اگر در آنها باز شود و کمی رطوبت نفوذ کند ممکن است خراب شود.

از مزیت های عمده این چسب قابلیت استفاده از آن در شرایطی با رطوبت بالا است. از طرفی استحکام چسب پلی یورتان به اندازه ایپوکشی نمی رسد اما روی چوب چسبانندگی فوق العاده ای دارد.

4 - چسب های مورد استفاده در صنعت چوب

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر چسب های مورد استفاده در صنعت چوب

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.