استفاده از پلی استر رزین در صنعت مبلمان

استفاده از پلی استر رزین در صنعت مبلمان

همه تولیدکنندگان و مصرف کنندگان مبلمان بر این باور هستند که فرآورده های چوبی روزی از بین میروند و درختان نیز نابود میشوند. از این رو طراحان اقدام به طراحی و ساخت مبلمانی با ترکیب چوب و پلی استر کردند. آنها چوب را به منظور طول عمر بیشتر با موادی به نام پلی استر رزین میپوشانند.

رزین 12 - استفاده از پلی استر رزین در صنعت مبلمان

پلی استر ترکیبی از جنس پلاستیک است که در صنعت های متفاوتی از جمله مبلمان استفاده میشود. پلی استر اغلب فایبرگلس نامیده میشود اما فایبرگلس تقویت کننده و پلی استر نوعی صمغ است که آن را رزین می نامیم. رزین پلی استر ماده ای است که به هنگام مخلوط شدن در هاردنر (خشک کن) دمای آن بالا رفته، سپس به حالت ژله ای در می آید و نهایتا سفت میشود. حجم پلی استر پس از سفت شدن مقداری کاهش می یابد زیرا مولکول ها موقع بستن به یکدیگر نزدیک و مقداری از محلول تبخیر میشود. باید توجه داشت که پلی استر بسته شده را دیگر نمیتوان به حالت مایع در آورد.

رزین 4 - استفاده از پلی استر رزین در صنعت مبلمان

مزایای رزین:

در استفاده از پلی استر باید توجه داشت که بهترین درجه حرارت برای کار دمای بیست درجه است. از طرفی پلی استر مایع بویی تند دارد و مصرف روزانه بیش از پنج کیلوگرم آن مضر است و باید در فضایی استفاده شود که دارای تهویه است.

پلی استر رزین در زمینه های منبت کاری، قالب گیری، طراحی های ظریف به کار میرود. از مزایای پلی استر رزین میتوان به تولید آسان و در نتیجه قیمت پایین و مناسب آن اشاره کرد. رزین هم مانند بسیاری از مواد دارای کیفیت های متفاوت است ولی در صورت استفاده از مواد مرغوب میتوان مبلی با کیفیت خوب، طراحی زیبا، مقرون به صرفه تولید کرد که در برابر عواملی چون خرابی زود هنگام و پوسیدگی مقاوم باشد.

رزین 15 - استفاده از پلی استر رزین در صنعت مبلمان

معایب رزین:

وزن مبلمان رزین به دلیل استفاده ترکیبی از چوب و پلی استر بیشتر از مبلمان معمولی است. همچنین در صورت استفاده نادرست از رزین باعث ترک خوردگی شدید، پوسته شدن منبت ها و شکنندگی میشود. از طرفی رنگ مبلمان رزین نیز مات است.

تشخیص رزین از چوب:

برای اینکه مطمئن شوید در مبل شما از پلی استر رزین استفاده شده است یا نه باید از سوزن استفاده کنید. کافی است سوزن را به قسمتی از منبت فرو کنید. اگر سوزن با اندکی فشار وارد شود حاکی از آن است که از چوب استفاده شده و اگر سوزن وارد نشد بدانید که از پلی استر رزین استفاده شده است. از طرفی همانطور که اشاره کرده بودیم وزن مبلمان رزین بیشتر از مبلمان چوبی است.

رزین 2 - استفاده از پلی استر رزین در صنعت مبلمان

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر استفاده از پلی استر رزین در صنعت مبلمان

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.