پرمصرف ترین چوب های صنعت مبلمان

پر مصرف ترین چوب های صنعت مبلمان

چوب های بسیار متنوعی در بازار مبلمان موجود است. دانستن ویژگی های تک تک آنها جهت استفاده بهتر در صنعت مبلمان برای تولید کنندگان و منبت کاران بسیار ضروری است. هر نوع چوب دارای بافت و رنگی متفاوت است، فقط شما باید بدانید که برای چه منظوری از چوب میخواهید استفاده کنید.

13 - پرمصرف ترین چوب های صنعت مبلمان

انتخاب چوب مناسب برای منبت کاری یا ساخت مبلمان به عوامل متعددی بستگی دارد. برخی افراد چوب ها یا کنده هایی نادرست انتخاب میکنند و در نتیجه محصولی با کیفیت تولید نمیشود.  مثلا یک کنده تازه بریده شده اصلا مناسب کار منبت نیست زیرا هنوز رطوبت دارد. اگر هم کنده سریع خشک شود باید از لحاظ ترک خوردگی بررسی شود. بهترین کار این است که اجازه دهیم در هوای آزاد و در مدت زمان طولانی خشک شود تا به سطح قابل قبولی از رطوبت رسیده و از ترک خوردگی های احتمالی پیشگیری شود. در این مقاله به پر مصرف ترین چوب های صنعت مبلمان میپردازیم:

چوب لاله درختی  

از مناسب ترین چوب ها برای منبت کاری و بهترین انتخاب برای منبت کاران تازه کار است زیرا چوب نسبتا نرمی دارد که به دلیل نزدیک بودن بافت هایش میتواند جزئیات کنده کاری را به خوبی نشان دهد. این چوب غیر سمی بوده و دارای رنگی روشن است گرچه گاهی رگه های قهوه ای در آن دیده میشود. چوب لاله درختی با بافت های متراکم مناسب ساخت انواع مبلمان قیمتی، وسایل دکوری، ظروف چوبی و … است.

درختی - پرمصرف ترین چوب های صنعت مبلمان

چوب درخت گردو

چوب سختی مانند چوب گردو انتخابی مناسب برای منبت کاران حرفه ای است. این چوب در مقابل خمش، فشار و کشش به دلیل نیمه سخت بودن مقاوم است. از دیگر ویژگی های این چوب میتوان به تنوع رنگ، بافت ریز و مقاوم، نقوش زیبا و مقاومت آن اشاره کرد. ضمن آن که چوب گردو به خوبی رنگ و لاک میپذیرد. از این چوب بیشتر در ساخت ابزار آلات موسیقی، مجسمه سازی، منبت کاری و کارهای هنری و تزئینی استفاده میشود.

گردو - پرمصرف ترین چوب های صنعت مبلمان

چوب آبنوس

آبنوس نوعی چوب سخت با چگالی بسیار بالا است به اندازه ای که در آب فرو می رود. چوب آبنوس دارای بافت ریز و ظریف است که باعث میشود هنگام جلا دادن بسیار هموار و صاف شود. پوست این درخت خاکستری تیره و مغز آن معمولا سیاه رنگ است. همچنین در مجاورت هوا تیره میشود. از چوب این درخت به دلیل سختی و استحکام بالا در ساخت وسایلی مانند مبلمان، میز و صندلی استفاده میشود. شایان به ذکر است که چوب آبنوس از گران ترین چوب های دنیا است.

آبنوس - پرمصرف ترین چوب های صنعت مبلمان

چوب افرا

این چوب نیمه سخت، سبک و شکننده، دارای نقوش مواج و خوشکار است. از آن برای ساخت مبلمان، سازه های چوبی، لوازم دکوری، کار خراطی و کف پوش استفاده میشود. رنگ این چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم و بیش صدفی است.

افرا - پرمصرف ترین چوب های صنعت مبلمان

چوب راش

این چوب به دلیل بافت همگن و درجه سختی، بیشترین تقاضا را در بازار مبلمان دارد. از چوب راش برای ساختن در و پنجره، میز و صندلی و … استفاده میشود. این چوب دارای زغال و هیزمی مرغوب است. اخیرا انواع خارجی چوب راش از آذربایجان وارد ایران شده است که کیفیت راش ایرانی را ندارد اما به دلیل اندازه و رطوبت مناسب، ضایعات کمتری تولید میکند.

راش - پرمصرف ترین چوب های صنعت مبلمان

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر پرمصرف ترین چوب های صنعت مبلمان

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.