پتینه کاری و ورق طلا

پتینه کاری و ورق طلا روی چوب و مبلمان

پتینه کاری چیست؟

با استفاده از هنر پتینه کاری می توان اجسام را به حالت کهنه در آورد. با کمک بافت های کهنه کاری شده و اکسید شدن می توان روی اجسام شیار هایی ایجاد کرد تا کهنه به نظر برسند. پتینه کاری به عنوان رنگ در ساختار چوبی یا پوشش طبیعی درنظر گرفته می شود. با توجه به تیرگی چوب و هر گونه تغییری که در بافت،سطح چوب و رنگ چوب بدست می آید سنجیده می شود. برای پتینه کاری اول چوب را خشک کرده و از موادی روی چوب استفاده می کنند تا چوب اکسید و آماده ی رنگ کردن شود.

طلا و پتینه کاری 4 - پتینه کاری و ورق طلا

پتینه کاری با ورق طلا:

ورق طلا یا ورق های رنگ دیگر (ورق نقره، برنز و مس)، رنگ چوب قهوه ای، خاکستری، مشکی، آبی، مسی ، رنگ های پایه ( رنگ بنفش)، رنگ های ضد زنگ، رنگ قهوه ای تیره ، رنگ روغنی یا رنگ اکرولیک سفید، دستمال شاپان جز مواد مورد نیاز برای پتینه کاری و ورق طلا است.ی مبلمان و تخت با پتینه و ورق طلا - پتینه کاری و ورق طلا
.jpg - پتینه کاری و ورق طلا 

استفاده از ورق طلا:

برای شروع چوب کاملا تمیز می شود و از رنگ های پایه و ضد زنگ استفاده استفاده می شود سپس ورق طلا روی سطح مورد نظر چسبانده می شود. تا ورق طلا کاملا چسبانده نشده است مراحل بعدی انجام نمی شود. پس از خشک شدن قسمتی که از ورق طلا استفاده شده است را پاک می کنند تا رنگ کاملا نمایان شود.لوکس پتینه کاری شده با ورق طلا - پتینه کاری و ورق طلا

با استفاده از ورق طلا - پتینه کاری و ورق طلا

استفاده از ورق نقره:

پتینه کاری با ورق نقره کمی متفاوت تر است. در پتینه کاری هایی که از ورق نقره استفاده می شود، ابتدا از رنگ خاکستری تیره یا روشن برای لایه ی زیرین استفاده می کنند. پس از اتمام رنگ زدن، ورق نقره را روی سطح مورد نظرچسبانده می شود. رنگ خاکستری از ترکیب رنگ قرمز، زرد و آبی ساخته می شود.
نقره - پتینه کاری و ورق طلا

پتینه کاری شده با ورق نقره - پتینه کاری و ورق طلا

پتینه شده با ورق نقره - پتینه کاری و ورق طلا

استفاده از ورق مسی:

از رنگ مسی یا رنگ های دیگر برای قیمت پایه استفاده می شود. سپس بعد از خشک شدن سطح، ورق مسی روی سطح مورد نظر چسبانده می شود. برای تمام ورق ها در مرحله ی آخر از الکل برای پوشاندن آن ماده به سطع استفاده می کنند. این کار سبب می شود ورق های پوششی ( طلا،نقره و مس) شفاف تر و براق تر شود.
کاری شده با ورق مسی - پتینه کاری و ورق طلا

پتینه کاری شده با ورق مس - پتینه کاری و ورق طلا

طلا و پتینه کاری با طلا 6 - پتینه کاری و ورق طلا 

کهنه کاری سطح با ورق طلا

برای اجرای این تکنیک از هر ورق می توان استفاده کرد. در صورتی که بخواهند روی سطح را کهنه کاری کنند ابتدا باید روی سطح مورد نظر کاملا تمیز و خشک باشد. رنگ اکرولیک یا رنگ روغنی سفید روی پنبه ریخته شده وآن با رنگ پوشانده می شود. پس از خشک شدن بلافاصله رنگ های اضافی را پاک می کنیم.
طلا و پتینه کاری 2 - پتینه کاری و ورق طلا
طلا و پتینه کاری 7 - پتینه کاری و ورق طلا

آنتیک کردن جسم روی ورق طلا

پس از خشک کردن و تمیز کردن روی سطح و چسباندن ورق طلا، رنگ پایه قهوه ای تیره روی تمامی سطح کشیده می شود و بلافاصله با دستمال پاک می شود تا لکه های اضافی باقی نماند. در این مرحله تمامی کار ها به صورت مشابه انجام داده می شود با این تفاوت که از رنگ خاکستری با سیاه به جای رنگ قهوه ای استفاده می شود.
طلا و پتینه کاری 3 - پتینه کاری و ورق طلا

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر پتینه کاری و ورق طلا

 

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.