میز های معرق کاری شده (موزائیک)/قسمت ۲

میز های معرق کاری شده (موزائیک)

چوب های رایج در صنعت چوب که از برخی از آن ها در منبت کاری و معرق کاری هم استفاده می شود عبارتند از :

کاری 5 - میز های معرق کاری شده (موزائیک)/قسمت 2ارسی :

چوبی سخت، معطر، محکم و قوی که به آسانی خم می شود و زود می پوسد. چوب ارسی برای مبل سازی کاربرد دارد و همچنین برای خراطی بسیار مناسب است.

افرا :

چوب افرا نیمه سنگین و نیمه سخت، خوشکار، سبک، شکننده و قابل تورق است. از این چوب در ساخت اندام های مصنوعی، خراطی، ساخت مبلمان، ساختمان های چوبی، وسایل موسیقی و لوازم تزئینی استفاده می شود.

کای 7 - میز های معرق کاری شده (موزائیک)/قسمت 2انجیلی :

چوب انجیلی بسیار سخت و با وزن مخصوص بالاست، شکننده بوده و برای ستون معادن، تونل ها و اشیاء مقاوم به سایش نظیر: قرقره، دوک نخ ریسی، پاشنه کفش بکار می رود.

آبنوس :

آبنوس درخت سیاه رنگی است با چگالی نسبتاً بالا و بسیار خوش بو است. تنه داخلی چوب به رنگ های مختلف زرد، سفید تا قهوه ای و سیاه دیده می شود. این درخت شبیه به عناب است و میوه آن مانند انگور زرد است و برگ آن مانند برگ صنوبر و عریض ‌تر از آن است. نوع هندی آن با خطوط سفید و نوع حبشی آن سیاه است. این چوب در مجاورت هوا تیره می‌شود. چوب آبنوس از گرانترین چوب‌ های دنیا است. چوب این درخت را برای تزئین تاج و تخت پادشاهان و شفای بیماران بکار برده اند. چوب آبنوس به دلیل سختی و استحکام بالا در ساخت وسایلی نظیر انواع مبلمان، میز و صندلی، پیانو مورد استفاده قرار می گیرد.

کاری 7 - میز های معرق کاری شده (موزائیک)/قسمت 2تبریزی :

این چوب به رنگ سفید تا کرم روشن است و اغلب لکه های سیاه رنگ و یا قهوه ای دارد. چوبی است نسبتاً نرم و سبک که دوام زیادی ندارد و کار با آن آسان است. از چوب تبریزی برای کاغذسازی، کبریت سازی، جعبه سازی و ساخت ادوات کشاورزی استفاده می شود.

توت سفید :

رنگ چوب از بیرون سفید و از درون زرد طلایى است. این درخت در اصل در چین و آسیاى شرقى بوده است، اما در ایران، در مناطق مرطوب جنگلى شمال و بسیارى از مناطق معتدلهٔ دنیا کاشته مى شود. از چوب توت سفید در ساخت روکش، ابزار چوبی منزل، خاتم کاری و ساخت سازهای موسیقی کاربرد دارد.

کاری 6 - میز های معرق کاری شده (موزائیک)/قسمت 2توسکا :

رنگ این چوب در هنگام قطع درخت، صورتی روشن بوده که پس از خشک شدن کم کم به رنگ نارنجی در می آید. چوب توسکا نسبتا نرم و خشک و در مقابل ضربه و فشار مقاوم است. چوب توسکا در قایق سازی، جعبه سازی و منبت کاری مورد استفاده قرار می گیرد.

چنار :

چوبی است نیمه سخت و سنگین، بادوام، راست تار و با قابلیت میخ خور خوب. رنگ چوب چنار سفید روشن و قرمز مایل به قهوه ای است که لکه های قهوه ای صدفی دارد. از چوب چنار برای ساخت درب های اماکن متبرکه، دسته ابزار، صندلی، غربال و صندوق استفاده می شود.

کاری 9 - میز های معرق کاری شده (موزائیک)/قسمت 2

 

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر میز های معرق کاری شده (موزائیک)/قسمت ۲

 

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.