میز های معرق کاری شده (موزائیک)

میز های معرق کاری شده (موزائیک)

معرق چیست؟

در دايره المعارف هنردر تعريف معرق چنين آمده است : معرق (موزاييک Mosaic )  طرح پيک نما يا انتزاعي ساخته شده از قطعات سنگ، شيشه، سفال، چوب رنگين بر روي ديوار، سقف، زمين ، میز و غيره است. معرق یکی از رشته های پرپیشینه صنایع دستی ایران است که نسبت به صنایع دیگر چوبی در ایران از قبیل خاتم, نازک کاری, منبت, خراطی و بافت سبد و حصیر دارای قدمت بیشتری است.

11111111111111111111111111111111111 - میز های معرق کاری شده (موزائیک) 

انواع معرق :

معرق چوب.
معرق کاشي.
معرق موزائيک.

معرق در معنای كلام «اصولاً هر چیز رگه دار را گویند » ولی مفهوم آن در این نوع بخصوص هنر، ایجاد نقش ها و طرح های زیبایی است كه از دوربری و تلفیق چوب های رنگی روی زمینه ای از چوب یا پلی استر سیاه شكل می گیرد.

Capture 2 - میز های معرق کاری شده (موزائیک)

انواع و سبک ها

معرق کاری، اشکال مختلفی دارد. این قالب ها از نظر ماهیت برش چوب و تکنیک هایی  که به این منظور، مورد استفاده قرار می گیرند، با یکدیگر تفاوت دارند.

تراشه برداری: یکی از قالب های قدیمی منبت و معرق  کاری است که در آن، تکه های کوچک چوب از روی یک ورقه چوبی که سطح آن هموار شده است، برداشته می شوند. برای این کار از ابزارهای کوچکی چون چاقو و قلم تراش استفاده می شود.

برجسته کاری: این روش نیز یکی از قالب های قدیمی است که در آن تصاویر زیبایی بر روی یک سطح چوبی ایجاد می شود و این طور به نظر می رسد که این تصاویر در خود سطح وجود داشته اند. این کار با برداشتن چوب اضافی به کمک  گوژ، قلم تراش و پتک چوبی انجام می شود.

تیرن (treen): برای ساختن اشیا چوبی مفید، قطعات چوبی را به شیوه های هنرمندانه ای، به اشکال مختلف در می آورند و به این کار treen می گویند. از جمله کاربرد های دیگر منبت و معرق کاری، ساختن اشیا تزئینی زیبا با استفاده از چوب است.

کاری 10 - میز های معرق کاری شده (موزائیک)

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر میز های معرق کاری شده (موزائیک)

 

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.