معضلات موجود در کارگاه های مبلمان

معضلات موجود در کارگاه های مبلمان

همچون دیگر شغل ها، کار کردن در یک کارگاه مبلمان سازی نیز می تواند معضلات خاص خود را داشته باشد. در این مقاله به لیست کردن چنین مواردی می پردازیم:

کار کردن مداوم در معرض سر و صدای زیاد باعث کاهش میزان شنوایی می شود. این مشکل اغلب همراه با احساس صدای زنگ گوش است. آسیب وارده به شنوایی گوش را می توان با آسیب وارده به پوستی که در معرض آفتاب قرار گرفته مقایسه نمود. در هر دو مورد آسیب نهایی بستگی به میزان و مدت مجاورت با عامل سر و صدا و یا آفتاب دارد. میزان سر و صدای انواع ماشین آلات درودگری، دستگاه های منگنه و میخ زنی بادی عموما بالاتر از ۸۵ دسی بل است و معمولا در مکان قرار گیری اپراتور دامنه ای بین ۹۰ تا ۱۰۵ دسی بل دارد. به طور معمول نوع ضربان دار اصوات همانند صدای دستگاه های منگنه زن و میخ زن بادی حداکثر صدایی به میزان ۱۲۵ دسی بل ایجاد می کنند و به علت طبیعت ضربانی این گونه صداها و نحوه عملکرد گوش، اصوات ضربان دار نسبت به سر و صدای ماشین آلات دیگر از پتانسیل خطر بالاتری برای حس شنوایی برخوردار هستند.

1 - معضلات موجود در کارگاه های مبلمان

در محیط های کاری تولید کابینت و مبلمان انواع مختلفی از ماشین آلات و تجهیزات یافت می شود که نمونه هایی از منابع آلودگی صوتی می باشند. این دستگاه ها شامل اره گرد بر، دستگاه نوار لبه کن، فرزهای دستی، دستگاه فرز میزی، انواع دریل های بادی یا برقی، ماشین سنباده، دستگاه میخ زن، کمپرسور و سیستم جمع آوری گرد و غبار می شود.

9 - معضلات موجود در کارگاه های مبلمان

با توجه به خطراتی که افراد در معرض آنها قرار می گیرند باید مدیریت خطر را در قالب یک رشته اقدامات نظارت و کنترل به کار بست. این اقدامات می تواند شامل حذف و جایگزین نمودن برخی دستگاه ها، کنترل های مهندسی و یا اتکا بر تجهیزات محافظ سر و صدای برخاسته از ماشین آلات است.

با تعمیر و نگهداری منظم ماشین آلات باید تجهیزات خود را در سطح ایده آلی نگاه دارید. به این ترتیب سر و صدا به میزان ۳ تا ۸ دسی بل کاهش می یابد.

با برش شیارهای نوسان گیر در تیغه می توانید از لرزش و صدای ناله مانند اره گرد بر بکاهید.

تیغه های بکار رفته در اره گرد بر هنگام برش شروع به ایجاد صدا می کنند. این صدا بر اثر لرزش تیغه پدید می آید و این لرزش خود ناشی از امواج ضربه ای حاصل از برخورد دندانه های برش با قطعه می باشد.

مهم ترین اقدام تهیه تجهیزات حفاظت از گوش برای پرسنل کارگاه است.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر معضلات موجود در کارگاه های مبلمان

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.