مزایا و معایب چوب MDF

مزایا و معایب چوب MDF

ام دی اف همان فیبر چوبی با چگالی متوسط و متراکم شده است. MDF از خرده های چوبی فشرده اما بسیار متراکم و قوی تر از خرده های چوبی فشرده شده است. معمولا خاک اره های جمع شده با مواد چسبنده ای به هم متصل می شوند و در نهایت به صورت ورقه های بزرگ پرس می شوند. این پروسه شامل همه مراحل ساخت MDF نمی شود اما ایده ای کلی از نحوه تهیه آن است. MDF از الیاف چوبی ساخته شده و چون در دمای بالایی تحت فشار قرار میگیرد بنابراین هیچ حفره ای در ذرات آن پیدا نمی کنید. در این تصویر می توانید تفاوت صفحات را ببینید.

mdf vs particle board 700x525 - مزایا و معایب چوب MDF

مزایای چوب MDF

چوب ام دی اف معمولا ارزان تر از تخته چند لا است.

سطح چوب ام دی اف بسیار صاف است و نیازی نیست که نگران زبری های روی چوب باشید.

سطح ام دی اف به دلیل صاف بودن بهترین انتخاب برای نقاشی است. فقط ابتدا باید از پرایمر روغنی استفاده کرد.

از دیگر مزایای چوب ام دی اف می توان به این مورد اشاره کرد که بهترین جایگزین برای روکش است.

اگر چوب ام دی اف را برش دهید اثری از تراشه های فراوان در اطراف آن نخواهید دید. همچنین به دلیل داشتن چنین لبه های صافی می توانید از یک روتر برای ایجاد لبه های تزئینی استفاده کنید.

استحکام و یکدست بودن این چوب امکان انواع برش های ساده و طرح دار را می دهد.

دی اف 3 - مزایا و معایب چوب MDF

معایب چوب MDF

چوب ام دی اف اساسا از خرده های چوب تهیه می شود.

ام دی اف نیز آب و دیگر مایعات را مانند اسفنج به خود جذب می کند مگر اینکه با پرایمر، رنگ یا دیگر محصولات از تمامی جهات مهر و موم شده باشد. البته قابل ذکر است که باید از پرایمرهای روغنی استفاده کرد.

چوب ام دی اف به دلیل فشرده شدن از خرده چوب ها هم توانایی بالایی در نگهداری میخ و پیچ ندارد و هم اینکه بسیار راحت سوراخ می شود.

این چوب به دلیل تراکمی که دارد بسیار سنگین است و به همین دلیل کار کردن با آن تا حدودی سخت می باشد، به خصوص اگر بخواهید ورق های چوبی بزرگی را جا به جا کنید.

رنگ آمیزی چوب ام دی اف کار آسانی نیست زیرا رنگ به سرعت خشک می شود و ممکن است در حالتی خشک شود که سطح ناهموار مانده و در نتیجه سطح باد کرده و ناصاف می شود. ام دی اف نه تنها که مانند اسفنج رنگ را می خورد بلکه ظاهری بسیار نامرتب پیدا میکند.

هرگز محصولات چوبی ساخته شده از ام دی اف را با آب نشویید و حتی باید توجه کنید تا مواد شوینده به داخل درزها نفوذ نکنند زیرا نفوذ آب و مواد شوینده به داخل چوب باعث ایجاد کپک و باکتری می شود.

از گذاشتن وسایل سنگین روی چنین چوب هایی باید خودداری کرد زیرا فشار وارد شده به چوب در طی دراز مدت باعث قوس می شود که در اصطلاح می گویند تخته شکم داده است.

چوب ام دی اف دارای سطحی است که مایعات و مواد چسبنده را به سرعت جذب می کند و به همین دلیل از پوششی به نام ونیر یا کاور برای آن استفاده می کنند.

دی اف 7 - مزایا و معایب چوب MDF

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر مزایا و معایب چوب MDF

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.