مزایا و معایب تخته چند لایی

مزایا و معایب تخته چند لایی

تخته چند لایی محصولی چوبی است که ابتدا چوب را به لایه های نازک برش می دهند، سپس چسب را بین لایه ها می ریزند و در نهایت آنها را تحت فشار قرار می دهند. مواد به هم چسبیده شده برای مدتی در این حالت قرار می گیرند و در نهایت به صورت چهار ضلعی برش می خورند.  

چند لایی 7 - مزایا و معایب تخته چند لایی

تخته چند لایی نه تنها در ضخامت های متفاوت بلکه در انواع مختلفی نیز موجود است که بنا به نیاز کارتان می توانید انتخاب کنید. آنهایی که ظاهر چندانی ندارند در ساخت ساختمان، زیرزمین و غیره استفاده می شوند زیرا در زیر کار قرار میگیرند و نیازی به زیبایی ندارند. انواع دیگر آنها شامل تخته چند لایی ها با ظاهر معقول و صاف تر هستند که معمولا در کابینت ها استفاده  می شود.  

بهترین تخته سه لایی ها از چوب درختان “سخت چوب” ساخته شده اند، درختانی مانند بلوط، توس، ماهون و ….. بعضی از آنها نیز از “نرم چوب” هایی مانند انواع سرو و کاج ساخته شده اند که علاوه بر ارزان بودن دارای استحکام و دوام ضعیفی هستند. تخته سه لایی های ارزان ممکن است از ترکیب خمیر نشاسته و چسب حیوانی ساخته شده باشند. این چسب ها در برابر آب پایداری بسیار کمی دارند اما نوع مرغوب آنها با رزین چسبانده می شود.

چند لایی 1 - مزایا و معایب تخته چند لایی

مزایای تخته چند لایی

از آنجایی که این تخته شامل لایه هایی از چوب های نازک است در نتیجه دارای ساختاری بسیار قوی می باشد.

تخته چند لایی به نسبت MDF کمتر در برابر آب آسیب می بیند. همچنین به اندازه MDF آب را به خود جذب نمی کند و نهایتا متورم نمی شود.

این تخته انواع پیچ و میخ را به خوبی در خود حفظ می کند زیرا دارای لایه های متفاوتی است که به همدیگر پرس شده اند.

احتمال تاب خوردگی در تخته های سه لایی یا چند لایی بسیار کم است.

تخته های چند لایی به صورت ورقه های بزرگی در بازار موچود هستند، در نتیجه بسیار مقرون به صرفه هستند.

این تخته ها از نظر وزنی و حمل و نقل بسیار سبک تر از ام دی اف و تخته نئوپان هستند.

از انواع تخته چند لایی در صنعت مبلمان، کف صندلی، کف پالت، ساخت انواع جعبه مهمات نظامی، کف و دیواره کانکس، انواع پوشش های سقفی و کفی و … استفاده می شود.

چند لایی 5 - مزایا و معایب تخته چند لایی

معایب تخته چند لایی

تخته چند لایی به دلیل کیفیت بالا و ورق های نازک به کار رفته گران تر از ام دی اف است.

از آنجایی که این تخته دارای لایه نازک فراوانی است در نتیجه لبه های آن هنگام برش باید پرداخت شوند که این کار توسط دستگاه های مخصوص انجام می شود.

برش زدن تخته چند لایی به دلیل لایه های موجود در آن کار آسانی نیست و در کل نمی توان برشی مرتب و تمیز داشت. برش تخته چند لایی بسیار سخت تر از ام دی اف است.

تخته های چند لایی همانند ام دی اف دارای اوره هستند که باعث تولید گازهایی می شوند. به هنگام برش زدن احتیاط کنید.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر مزایا و معایب تخته چند لایی

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.