مبل شزلون و انواع آن

شزلون و انواع آن

انگلیسی زبانان در اواخر دهه ۱۷۰۰ نام کاناپه جدید فرانسوی را از chaise longue که به معنای صندلی بلند بود به chaise lounge در انگلیسی تغییر دادند. این نوع کاناپه در فارسی به نام مبل شزلون شناخته میشود. شزلون معمولا در دو نوع کلاسیک و مدرن تولید می شود و میتوان از آنها در اتاق خواب یا سالن نشیمن ها استفاده کرد. لوکس و متفاوت کردن دکوراسیون داخلی یکی از دلایل استفاده از شزلون است. این مبل معمولا دارای دسته ای قوس دار است اما برخی از آنها دسته های عمودی دارند که غالبا راحت نیستند.

شزلون نیم روز

به دلیل استفاده از آن در طول نیمه روز به این نام خوانده میشود. قسمت زیر سری و زیر پایی دارای شیب است که بسته به نوع استفاده و قیمت میتواند ویژگی های دیگری داشته باشد. این مبل اوایل قرن نوزدهم در اکثر خانه های مجلل فرانسوی یافت می شد. در برخی طراحی جدید انحنای پشت مبل حذف شده است اما هنوز هم طراحان دیزاین نامتقارن را ترجیح میدهند.

nimrooz - مبل شزلون و انواع آن

شزلون دوشس بریسی

این نوع شزلون شامل دو بخش است: صندلی و زیر پایی بلند برای قرار دادن پاها روی آن. برخی از آنها شامل سه بخش میشود که از دومی برای نشستن استفاده میشود. شزلون سه بخشی بهترین انتخاب برای گوشه دنج اتاقی بزرگ است.

ducesss - مبل شزلون و انواع آن

شزلون ریکَمییِر

یا شزلون سبک نیمکتی که می تواند اشکال متعددی داشته باشد. این مبل فاقد تکیه گاه بوده و بالشت هایی غالبا کوچک در هر طرفش دارد. بنا به سلیقه میتواند انواع پهن یا باریک تر نیز داشته باشد. معمولا از این شزلون ها در پای تخت ها هم استفاده میشود که عمدتا به سبک مدرن و اسپرت و بدون منبت کاری است.

sofaabench - مبل شزلون و انواع آن

شزلون مدرن

شزلون های امروزی معمولا دارای طرح های هندسی هستند و احتمالا اکسسوری های فلزی، طرح های متفاوت و پارچه های رنگی دارند. شزلون های مدرن در دو نوع پشتی دار، بدون پشتی، یک طرفه یا دو طرفه تهیه می شوند.

moderrrn - مبل شزلون و انواع آن

شزلون تاجدار

گونه ای از شزلون های سلطنتی هستند که عمدتا با ست مبلمان استفاده می شوند و به همین جهت مناسب استفاده در اتاق خواب ها نیستند. البته هیچ منعی وجود ندارد اما به لحاظ ماهیت لوکس خود بیشتر مناسب اتاق نشیمن هایی با دیزاین کلاسیک هستند.

tajji - مبل شزلون و انواع آن

شزلون سلطنتی

از خانواده مبلمان سلطنتی با دسته ای معمولا چوبی، منبت کاری شده و پارچه هایی ساتن، مخمل و براق است. با قرار دادن چنین شزلونی در اتاق نشمین خود میتوانید چهره ای منحصر به فرد به فضا ببخشید.

moodern - مبل شزلون و انواع آن

شزلون ویکتوریا

این سبک شزلون بر جزئیات پر نقش و نگاری روی پایه ها، دسته ها و بدنه مبل تاکید دارد. سبک ویکتوریایی از رایج ترین شزلون های انگلیسی مورد استفاده در دوره ۱۸۳۰ تا ۱۹۰۰ بوده است و به همین دلیل هنوز هم جزو گران قیمت ترین شزلون ها به حساب می رود.

victorian chaise lounge 652 - مبل شزلون و انواع آن

 

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر شزلون و انواع آن

 

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.