فوم چوب پلی یورتان

فوم چوب پلی یورتان

فوم پلی یورتان اولین بار در سال ۱۹۳۷ به دست اوتو بایر کشف شد. پلی یورتان نام عمومی پلیمرهایی است که دارای پیوند یورتانی هستند. بسیاری از افراد فکر می کنند پلی یورتان از ترکیب چندین یورتان ساخته شده است اما این طور نیست. در واقع تفاوت بسیار زیادی میان این دو ترکیب وجود دارد. اولین و عمده ترین تفاوت در تعداد واحد های آلی استفاده شده در هر دوی آنها است. پلی یورتان از ترکیب زنجیره ای از واحدهای آلی یورتان همبند ساخته شده است. این پلیمرها در اثر واکنش پلیمریزاسیون شکل می گیرند. مواد خامی که در تهیه پلی یورتان استفاده می شوند عبارتند از: پلی اتر، پلی استر، گلیسیرین و دی ایزوسیانات. ترکیب پلی یورتان بسیار سفت و سخت است. بنابراین پلی یورتان به دلیل همین ویژگی ها در تولید بغضی کفش ها، اقلام پلاستیکی، فوم های مبلمان و تشک، غلطک های چاپی و … استفاده می شود.

یورتان 1 - فوم چوب پلی یورتان

در طی سالیان اخیر استقبال از فوم پلی یورتان سخت در صنعت مبلمان بسیار بالا بوده و قطعات تولید شده با استفاده از این فوم با سرعت در حال گسترش است. این نوع فوم در بازار ایران با نام فوم چوب شناخته شده است. تولید کنندگان با توجه به گسترش صنایع دکوراسیون و هزینه بالای کالاهای تزئینی به دنبال استفاده از مواد پلیمری متنوعی به جای چوب هستند که فوم پلی یورتان یکی از آنها است.

یورتان 14 - فوم چوب پلی یورتان

موارد استفاده از فوم چوب بسیار گسترده است و به علت مزایای بسیار، جایگزین مناسبی برای قطعات چوبی است. اجزا و ساخت این قطعات می تواند به صورت دستی یا از طریق دستگاه های تزریف فوم پلی یورتان انجام شود.

یورتان 8 - فوم چوب پلی یورتان

خواص فیزیکی و مکانیکی مناسب، پروسه تولید و قالب گیری آسان، وزن پایین قطعات تولید شده، استحکام بالا ، نفوذپذیری کم در برابر بخار آب، مقاومت حرارتی بالا، چسبندگی قوی و سرعت تولید بالا از مزایای فوم چوب پلی یورتان است. حالت مایع مواد اولیه فوم پلی یورتان موجب تسهیل امکان قالب گیری قطعات پیچیده دکوراسیون می شود.

دانسیته از مهم ترین ویژگی مورد توجه در فوم چوب پلی یورتان است. شرکت های تولید کننده مواد اولیه با توجه به خواص فیزیکی و مکانیکی مورد انتظار از فوم چوب، دانسیته این نوع فوم را بین ۶۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب تنظیم می نمایند. بالا رفتن دانسیته با بالا رفتن خواص فیزیکی و مکانیکی رابطه مستقیمی دارد و از سویی باعث کاهش وزن قطعات تولید شده می شوند.

یورتان 7 - فوم چوب پلی یورتان

اما از معایب فوم چوب پلی یورتان باید به موارد زیر اشاره کرد:

پاک کردن این مواد از روی سطح بسیار سخت است. در نتیجه امکان تعمیر و بازیابی را بسیار دشوار می کند.

با رعایت تمام نکات ایمنی باز هم گاز متصاعد شده هنگام کار برای پرسنل  مضر است.

عدم جذب در محیط زیست و چرخه بازیافت ۴۰۰ ساله از عمده ترین معایب فوم چوب پلی یورتان است.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر فوم چوب پلی یورتان

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.