فاکتورهای موثر در کیفیت پارچه

فاکتورهای موثر در کیفیت پارچه

فاکتورهای متعددی از قبیل تاب نخ، تراکم پارچه، طرح بافت، جنس پارچه، ظرافت نخ و ساختار پارچه بر روی کیفیت هر پارچه ای تاثیر می گذارند. در این مقاله به بررسی فاکتورهای تاثیر گذار در پارچه مبلمان می پردازیم:

1 - فاکتورهای موثر در کیفیت پارچه

تاب نخ بر ضخامت و همچنین میزان ایجاد پرزدانه در پارچه اثر میگذارد. هرچقدر تاب نخ کم باشد در نتیجه پارچه پفکی و حجیم خواهد شد و برعکس، هرچقدر تاب نخ زیاد باشد در نتیجه پارچه ای ضخیم و سفت خواهیم داشت. پارچه های بافته شده از نخ هایی با تاب کم بسیار صاف و نرم تر از پارچه هایی بافته شده از نخ هایی با تاب زیاد هستند. اتصال و چسبندگی الیاف با افزایش تاب نخ رابطه مستقیمی دارد و افزایش می یابد، بنابراین الیاف به راحتی از نخ خارج نمیشوند و در نتیجه احتمال ایجاد پرزدانه در سط پارچه کاهش می یابد.

موثر در کیفیت پارچه 14 - فاکتورهای موثر در کیفیت پارچه

تراکم پارچه بر وزن، استحکام، چروک پذیری، میزان عبور هوا و پوشانندگی پارچه اثر دارد. منظور ار تراکم پارچه میزان تعداد نخ های به کار رفته در یک سانتی متر از طول یا عرض پارچه است. در نتیجه هرچه تراکم پارچه بیشتر باشد فضای میان نخ ها کمتر، پارچه سفت تر و کمتر چروک میشود. از طرفی فضای میان نخ ها در پارچه های کم تراکم بیشتر بوده و باعث سهولت در جریان هوا میشوند. هرچه تراکم پارچه افزایش یابد میزان استحکام و وزن نیز افزایش می یابد. به عبارتی پارچه مقاومت بسیاری در برابر اعمال نیرو نشان داده و تغییر شکل کمتری در آن صورت میگیرد.

موثر در کیفیت پارچه 11 - فاکتورهای موثر در کیفیت پارچه

طرح بافت پارچه بر جنس پارچه از لحاظ نرمی و زبری اثر دارد. برای مثال پارچه ای با طرح بافت ساتن نسبت به پارچه ای با طرح بافت تافته بسیار نرم تر است زیرا در طرح بافت ساتن میزان اتصال نخ ها کمتر بوده و در نتیجه ناهمواری های سطح پارچه را کمتر میکند.

جنس پارچه نیز بر صافی، زبری یا چروک پذیری آن تاثیر میگذارد. برای مثال، پارچه پشمی در مقایسه با پارچه پنبه ای زبر است زیرا الیاف پشمی به دلیل وجود فلس ایجاد ناهمواری و اصطکاک سحطی میکنند. همچنین پارچه هایی از جنس الیاف مصنوعی در مقایسه با پارچه هایی از جنس الیاف سلولزی دارای چروک پذیری بسیار کمتری بوده و چروک ایجاد شده در آنها سریع تر از بین میرود.

ظرافت نخ بر وزن، ضخامت، میزان نرمی و زبری پارچه اثر میگذارد. هرچه نخ های مورد استفاده در پارچه ظریف تر باشد پارچه سبک تر خواهد شد. بنابراین به میزانی که پارچه سبک تر و ظریف تر باشد دارای نرمی بیشتری خواهد بود.

موثر در کیفیت پارچه 1 - فاکتورهای موثر در کیفیت پارچه

ساختار پارچه بر ضخامت و میزان چروک پذیری پارچه اثر میگذارند. معمولا پارچه های حلقوی، به ویژه حلقوی پودی، ضخیم تر، انعطاف پذیرتر، نرم تر و دارای چروک پذیری کمتری نسبت به پارچه های تاری پودی هستند.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر فاکتورهای موثر بر کیفیت پارچه

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.