روکش های چوبی طبیعی و مصنوعی

روکش های چوبی طبیعی و مصنوعی

روکش های چوبی همان ورقه ها و لایه های نازک تهیه شده از چوب طبیعی هستند. معمولا به دلیل گران بودن چوب هایی با نقوش زیبا، چنین چوب هایی را به روکش تبدیل کرده و روی نئوپان، چند لایی، فیبر یا ام دی اف می چسبانند. در حقیقت هدف از روکش کردن این صفحات این است که ظاهر آنها با چنین پوششی به شکل و طرح های زیبا و مشتری پسند در بیایند.

چوبی 2 - روکش های چوبی طبیعی و مصنوعی

روکش چوبی به لایه های نازک چوب گفته می شود که طی فرآیند خاصی تولید می شوند. روکش چوب طبیعی را می توان در هر دو طرف کار می توان استفاده کرد و با یک لایه آستر روغنی به دوام آن اضافه می شود.

معمولا در ساخت مبلمان، درب های کابینت ساده یا کابینت ابزار خورده از ام دی اف با روکش چوبی استفاده می کنند. استفاده از ام دی اف به جای چوب به این علت است که دارای ثبات ابعادی بوده که در شرایط آب و هوایی متفاوت دوام بیشتری خواهد داشت. از آنجایی که چوب یک محصول طبیعی است نباید آن را نباید در معرض هوای بیش از حد مرطوب یا خیلی خشک قرار داد. رطوبت مطلوب بین ۴۰ تا ۸۵ درصد است.

چوبی 5 - روکش های چوبی طبیعی و مصنوعی

استفاده از ام دی اف با روکش چوبی بسیار متداول است. از موارد عمده کاربرد آن می توان به استفاده در صنایع مبلمان خصوصا مبلمان سنتی و کلاسیک، طراحی داخلی ساختمان ها و منازل، همچنین استفاده در دیوار کوب ها و پارتیشن های داخلی اشاره کرد.

همچنین روکش های مصنوعی از لایه ها و ورقه هایی ساخته می شوند که به رزین های مختلفی مانند ملامین فرمالدئید و فنل فرمالدئید آغشته شده باشند. این ورق ها ممکن است با لاک های پوششی مقاوم در برابر عوامل مختلفی مانند اکرلیک، پی وی سی و غیره پوشش داده شوند که برای پوشاندن سطوح ورقه های فشرده چوبی مثل ام دی اف، نئوپان و … به کار می روند. فویل، وینیل، روکش اکریلیک، روکش ملامینه، روکش اچ پی ال از انواع روکش های مصنوعی است.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر روکش های چوبی طبیعی و مصنوعی

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.