روانشناسی در دکوراسیون اداری

روانشناسی در دکوراسیون اداری

شرکت هایی هستند که همیشه به دنبال صرفه جویی در پول با خرید ارزان ترین مبلمان اداری هستند. آنها از ترفندهایی در چیدمان مبلمان استفاده میکنند تا فضای کوچک خود را بزرگ نشان دهند. امروزه بسیاری از صاحبان شرکت ها در حال بازنگری این فرآیند هستند که آیا واقعا نوع دکوراسیون محیط کاری بر روی کارمندان تاثیر دارد یا نه؟ علاوه بر این، مطالعات پژوهشی نشان میدهد که اگر مدل دکوراسیون سنتی به کارمندان تحمیل نشود، نتیجه کار بسیار بهتر میشود. محیط کاری با دکوراسیون صحیح مانند آینه ای است که نوع فعالیت شما را منعکس میکند. در این مقاله به بررسی نکات کلی در مورد برخی از مهم ترین تاثیرات نوع دکوراسیون میپردازیم.

در نگاه اول انتخاب رنگ ممکن است ساده ترین اقدام برای طراحی دفتر کار باشد اما حقیقتا این طور نیست. انتخاب رنگ مناسب از مهم ترین گام ها است و جهت ایجاد هماهنگی باید سراغ رنگ هایی رفت که در طراحی لوگو و برند شرکت استفاده شده اند. برای مثال رنگ های پر انرژی و گرم مناسب دفترهایی مانند طراحان گرافیکی و عکاسی است و همچنین رنگ های خنثی برای محیط هایی مانند خدمات بانکی و حقوقی مناسب است. قرار گرفتن در معرض رنگ قرمز برای فعالیت هایی مناسب است که نیاز به دقت و تمرکز روی جزئیات دارند. رنگ های سبز و آبی نیز مناسب مکان هایی هستند که در زمینه همکاری و خلق ایده های جدید فعالیت دارند. البته هیچ قانونی کلی وجود ندارند، مثلا شرکت گوگل از ترکیب همه این رنگ ها در دکوراسیون شرکت خود استفاده کرده است.  

رنگی 1 - روانشناسی در دکوراسیون اداری

از دیگر نکات مهم دکوراسیون محیط کار، توجه ای است که باید هنگام خرید مبلمان اداری لحاظ شود. اندازه، قیمت، رنگ و سبک همه از فاکتورهایی است که باید بررسی شوند، چرا که بر عملکرد کارمندان تاثیر خواهد گذاشت. طراحی چیدمان گرد مبلمان باعث ایجاد همکاری و خلاقیت بیشتری میشود زیرا کارمندان همدیگر را می بینند و در تعامل بیشتری هستند، اما برعکس، طراحی چیدمان زاویه دار باعث انجام فعالیت های شخصی و بدون همکاری میشود. همچنین طبق پژوهشات انجام شده و از لحاظ روانشناسی استفاده از میزهای گرد به جای میزهای گوشه دار بهترین انتخاب است، به خصوص برای اتاق جلسه که نیاز به مشارکت و همفکری دارد.

گرد کنفرانس 2 - روانشناسی در دکوراسیون اداری

امروزه طراحان مبلمان اداری در شرکت هایی با فضای محدود به دنبال طراحی های منحصر به فرد و متنوع هستند. مدیریت سازمان ها و پرسنل علاوه بر حضور در محیط کاری باز و گروهی تمایل دارند در محیطی امن و آرام به امور روزانه خود مانند مکالمات تلفنی، جلسات، تعامل با مشتریان بپردازند و این امور نیاز به فضا سازی خاصی با رعایت استانداردهای اداری است. اکثر طراحان ترجیح میدهند جهت حداکثر استفاده از فضای موجود با توجه به زیبایی و مدرن بودن از پارتیشن استفاده کنند. شفافیت، انعطاف پذیری، زیبایی، استفاده مجدد از آنها در فضایی دیگر، سبک و قابل حمل بودن از ویژگی های انواع پارتیشن های اداری است.

4 - روانشناسی در دکوراسیون اداری

در انتخاب میز مناسب علاوه بر توجه به محدودیت فضایی که در اختیار دارید باید به نحوه استفاده و وسایل هایی که قرار است روی آن قرار بگیرند، توجه کنید. اگر محیط کاری شما مربوط به فروش، خدمات پس از فروش، تدارکات و کارهایی شبیه به اینها است بهتر است از میزهای اداری با طرح های مدرن استفاده کنید که مجهز به کشوهایی پوشه خور در کنار خود هستند. ابعاد میز ریاست، کارمند و میزهای گروهی بستگی به نوع کار، فضای در دسترس و تعداد افراد مشغول دارد.

2 - روانشناسی در دکوراسیون اداری

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر تاثیر نوع دکوراسیون روی کارمندان  

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.