راهنمای کلی مبلمان

راهنمای کلی مبلمان

کیفیت مواد اولیه و تکنیک بکار رفته در ساخت مبلمان، تاثیر به‌سزایی بر دوام و استفاده بهینه از آن دارد. به‌طورکلی، جزییات ساخت یک مبل، دست‌کم تاحدی، در پرداخت نهایی مخفی است. به همین دلیل است که اعتبار یک تولیدکننده خاص، مشخصات منتشر شده و قیمت کالا همگی کیفیت ساخت کالا را می‌رساند. یک مبل خوش‌ساخت لزوما نباید گرانقیمت باشد، اما در نسخه‌های ارزانِ محصولات باکیفیت، تقریبا همیشه در مورد بکارگیری متریال یا جزییات ساخت مضایقه می‌شود.
یک مبل خوب زمانی که تازه خریداری شده است، نباید شکننده یا سست باشد، و با استفاده درست به مرور زمان خراب نخواهد شد. استحکام و درشتی یک مبل بستگی به کاربردی دارد که برای آن طراحی شده است. برای مثال بسیاری از مبلمان عتیقه با وجود ظرافت ساخت، برای چندین قرن دوام آورده‌اند و این بدان علت بوده است که تحت شرایط خاص و کمترین فشار نگه‌داری شده‌اند. جدا از کاربرد، ویژگی مبل های خوب، متریال خوب، تکنیک ساخت بالا و پرداخت نهایی یا فینیشینگ با دوام و کیفیت مناسب است.

Waves Danish Modern Furniture - راهنمای کلی مبلمان

متریال بکار رفته در ساخت مبلمان :

انواع گوناگونی از مواد اولیه در ساخت مبلمان بکار می‌رود، اما ساختار اولیه اکثر مبل‌ و صندلی‌ها مبتنی بر سه دسته از مواد اولیه است، که این مواد به‌تنهایی یا در ترکیب با یکدیگر بکار می‌روند.

این سه دسته عبارت است از:
چوب
فلز
پلاستیک

مبلمان چوبی :

چوب جزء تطبیق‌پذیرترین، تجدیدپذیرترین و پایدارترین منابع بر روی کره زمین به‌حساب می‌آید و هنوز پرکاربردترین متریال و تقریبا تنها متریالی است که پیش از قرن بیستم نیز در مبلمان بکار می‌رفته است.
چوب مورد استفاده در مبلمان عبارت است از:
چوب سالید
تخته چندلایه

living room bg9 - راهنمای کلی مبلمان

مبلمان فلزی :

در ساخت مبلمان، فلز برای ساخت اجزایی نظیر پایه‌، چاچوب و چهارپایة میز و همچنین به عنوان مواد اولیة مبلمان اداری، کابینت آشپزخانه، قفسه ابزار و ذخیره‌سازی به‌کار می‌رود. بیشترین کاربرد فلز در مبلمان به صورت میله، لوله و ورقه است.
اندازه (ضخامت) ورقه فلزی عامل مهمی در تعیین کیفیت یک مبل  است. ورقه فلزی که بسیار نازک باشد، دوام زیادی نخواهد داشت. ورقه‌های ضخیم‌تر قوی‌تر هستند و برای مدت بیشتری دوام می‌آورند و دربرابر فرورفتگی و دِفُرمه شدن مقاومت بالایی دارند.

5 - راهنمای کلی مبلمان

مبلمان پلاستیکی :

پلاستیک متریالی مصنوعی است که در سال ۱۸۶۲ در لندن ساخته شد. این متریال در اصل پارکسین نامیده می‌شد. خاصیت شکل‌پذیری این ماده نه‌تنها باعث شد که به متریالی محبوب برای تولید انبوه مبلمان تبدیل شود، بلکه آن را به متریالی مناسب برای ساخت مبلمان سفارشی مدرن، که در آن هر شکلی امکان‌پذیر بود، مبدل ساخت.
 فایبرگلاس از جمله متریال مورد استفاده در مبلمان، صندلی و میز است. این متریال ترکیبی از الیاف شیشه و رزین پلیستر است، که در ساخت برخی مبلمان بکار می‌رود.

6 - راهنمای کلی مبلمان

7 - راهنمای کلی مبلمان

 

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر راهنمای کلی مبلمان

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.