دستگاه اره دورکن و انواع آن

دستگاه اره دورکن و انواع آن
۵ از ۱ رای

دستگاه اره دورکن و انواع آن

دستگاه های برش ورق در سالیان اخیر به لطف توسعه صنعت چوب دنیا از تنوع و تعداد قابل توجهی برخوردار شده است. دستگاه اره دور کن چوب یکی از دستگاه های برش کاری است که برای مقاصد خاصی از آن استفاده می شود. دستگاه دورکن در کارگاه ها و شرکت های تولیدی مصنوعات چوبی از پر کاربردترین دستگاه های برش به حساب می آید. این دستگاه توسط تیغه اره اقدام به برش می کند. با توجه به عملکرد ساده و دقیق دستگاه، همچنین اپراتوری آسان و استهلاک پایینی که دارد از گذشته های دور نقش به سزایی در صنعت چوب داشته است.

دورکن

هر دورکنی شامل اجزای زیر می باشد:

موتور اصلی، ریل دستگاه، میز پشت گونیا، گونیا (پشت اره، جلو)، نگهداره ورق، میز برش جلو و گونیای وسط ریل. تمامی موارد به عنوان اجزای اصلی می باشند اما برخی دورکن ها شامل پنل اپراتوری، محل نگهداری اره اضافی، یونیت لیزر و … هستند.

دورکن نمونه های مختلفی دارد که در حالت کلی به دو نوع دستی و اتوماتیک تقسیم می شود. دستگاه های اتوماتیک به cnc، و دستگاه های دستی به دورکن معروف هستند:

دستگاه های cnc دارای میز برشی مجهز به ساکشن جهت تثبیت موقعیت قطعات هستند. این دستگاه دارای صفحه نمایشی لمسی بوده که توسط آن به راحتی می توان زاویه اره اصلی و اره خط زن را تعیین کرد. اندازه ورق مصرفی و نیز اندازه های برشی به دستگاه داده می شود و تمام عملیات برش به صورت اتوماتیک انجام می شود. این دستگاه ها قابلیت برش حدود سیصد ورق در روز را دارند. البته این عدد بستگی به سرعت عمل اپراتور و پرسنلی دارد که ورق ها را جمع می کنند. دقت بالا و کیفیت عالی از ویژگی های بارز این دستگاه است.

دورکن

دستگاه های دستی که به دورکن معروف هستند بسیار ساده تر می باشند. تمامی تنظیمات برش توسط اپراتور انجام می شود. معمولا برای راندمان بیشتر باید دو یا سه نفر با هم دستگاه را اداره کنند. برش در این دستگاه ها به صورت تک ورقی انجام می شود. ورق یا الوار روی ریل دستگاه قرار داده می شود و با عبور از روی تیغ اره قسمت مورد نظر برش خورده و جدا می گردد. این دستگاه نیاز به مهارت خاصی برای برش ندارد و همچنین دارای قیمت مناسب تری نسبت به دستگاه اتوماتیک است که به همین دلیل پر کاربردترین دستگاه برش در بازار می باشد.  

دورکن

دستگاه های برش ورق های رنگی مانند mdf و لترون دارای ویژگی های مخصوصی هستند. آنها باید مجهز به تیغه خط زن باشند. خط زن پیش از اره اصلی قرار گرفته است و شیاری در سطح زیرین ورق ایجاد می کند که تا حدودی از ضخامت تیغه اصلی بیشتر است و تا عمقی حدود سه میلیمتر است.

اگر عرض شیار خط زن کمتر باشد یا نسبت به اره اصلی در یک خط نباشد باعث لب پریدگی یا دندان موشی شدن ورق در طول برش می شود. اگر هم عرض شیار خط زن بیشتر باشد باعث می شود لب پریدگی حذف شود اما خط زیر نوار نمایان خواهد شد که بسیار بد نما است. بنابراین تنظیم خط زن بسیار مهم است.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر دستگاه اره دورکن و انواع آن

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.