دریل ها بر اساس کاربرد

دریل ها بر اساس کاربرد

دریل یکی از کاربردی ترین ابزارهای الکتریکی است. این وسیله پای ثابت هر صنعتی از جمله صنعت مبلمان، کابینت و خصوصا جهت ایجاد سوراخ در دیوارهای بتنی است. امروزه شاهد تنوع زیادی از انواع دریل ها با کاربردهای متفاوت هستیم. به صورت کلی دریل ها به سه دسته “بادی”، “دستی” و “برقی” تقسیم می شوند. در این مقاله به دسته بندی دریل ها بر اساس کاربردشان می پردازیم:

دریل های ساده: رایج ترین و شناخته ترین انواع دریل هستند. به مرور زمان ویژگی هایی مانند تغییر گشتاور، قابلیت تنظیم سرعت و تغییر جهت چرخش مجهز شدند. از این دریل ها بیشتر برای سوراخ کاری فلزات، پلاستیک و چوب استفاده می شود.

.jpg - دریل ها بر اساس کاربرد

دریل های بتن کن: از این دریل برای سوراخ کاری مصالح سختی مانند بتن و سیمان استفاده می شود. موتور قدرتمند و طراحی ویژه سه نظام (وظیفه نگه داشتن مته را دارد.) از بارزترین ویژگی های این دریل است، زیرا برای سوراخ کاری سطوح بسیار سخت باید از دریلی استفاده کرد که دارای سه نظامی قدرتمند جهت حفظ بهتر مته باشد.

کن - دریل ها بر اساس کاربرد

دریل های چکشی: این سری از دریل ها قابلیت چکش و ضربه زدن در هنگام چرخش را دارند. دریل های چکشی هنگام گردش مته، ضربات عمودی به سطح وارد می کنند. همچنین معمولا برای سطوحی با ضخامت و سختی بیشتر استفاده می شوند تا با ضرباتی که وارد می کنند موجب تسریع و تسهیل فرآیند سوراخ کاری شوند.

.jpg - دریل ها بر اساس کاربرد

دریل های چکشی تخریب: بزرگترین، پرقدرت ترین و سنگین ترین نوع دریل های دستی هستند زیرا از این نوع دریل ها تنها برای تخریب سازه ها و سنگ ها استفاده می شود. مهم ترین ویژگی چنین دریل هایی موتورهای قدرتمند و گشتاور بالای آنها است.

تخریبی - دریل ها بر اساس کاربرد

دریل های ستونی: از این نوع دریل برای انجام سوراخ کاری روی سطوح مختلفی مانند فلزات، سنگ ها، چوب و کریستال با دقتی بالا استفاده می شود. این دقت بالا ناشی از بازه حرکتی محدود آنها است زیرا بازه حرکتی آنها تنها به شکل عمودی است که خود مانع از انحراف به اطراف می شود. دریل های ستونی در کارگاه ها و واحدای صنعتی و نیمه صنعتی استفاده می شوند.

.jpg - دریل ها بر اساس کاربرد

دریل های نمونه بردار: هدف این نوع دریل ها ایجاد سوراخ های بزرگ و برداشتن نمونه از مواد صنعتی برای ارسال به آزمایشگاه های ریخته گری جهت بررسی و آزمایش است. سه نظام به کار رفته در این دریل ها کاملا متفاوت از دیگر دریل ها می باشد.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر دریل ها بر اساس کاربرد

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.