ترمووود و ویژگی های آن

ترمووود و ویژگی های آن

ترمووود همان چوب معمولی است با این تفاوت که چوب معمولی را تحت شرایط خاص با دستگاه های ویژه حرارت می دهند و با این کار رطوبت چوب را به چهار الی شش درصد کاهش می دهند که پس از این فرآیند در مقابل سرما، گرما، باران، رطوبت، حشرات و هر گونه تغییر شکل مقاوم می شود.

11 - ترمووود و ویژگی های آن

فرآیند تولید ترمووود بر اساس استفاده از دمای بالا و بخار است و هیچ گونه ماده شیمیایی ای در آن به کار نمی رود. این فرآیند در ثبات ابعادی و دوام بیولوژیکی چوب تاثیر بسیاری دارد. همچنین خواص عایق بندی دارد. استفاده از بخار در فرآیند تولید ترمووود ویژگی های شیمیایی چوب را تغییر داده و در نتیجه رنگ چوب تیره می شود و توزیع رطوبت در چوب یکنواخت می شود.

10 - ترمووود و ویژگی های آن

تهیه این چوب ها در سه مرحله صورت می گیرد:

مرحله اول: چوب های برش داده شده درون دستگاه قرار می گیرند. ابتدا تا ۱۰۰ درجه و سپس ۱۳۰ درجه سانتی گراد تحت شرایط خاصی خشک می شوند.

مرحله دوم: حرارت تحت همان شرایط از ۱۸۰ تا ۲۲۰ درجه بالا می رود تا رطوبت به صفر برسد و تا ساعت ها در این شرایط می ماند تا تمام قسمت های چوب به رنگ قهوه ای روشن برسد.

مرحله سوم: چوب به آرامی سرد می شود تا به دمای ۱۰۰ درجه برسد و سپس با پاشیدن آب و بخار آب به دمای محیط می رسد. در این مرحله چوب دارای رطوبت ۴ تا ۶ درصد می شود.

12 - ترمووود و ویژگی های آن

از ویژگی های این چوب به موارد زیر می توان اشاره کرد:

سازگار با محیط زیست

هیچگونه مواد شیمیایی ای در فرآیند تولید این چوب استفاده نمی شود، در نتیجه کاملا سازگار با محیط زیست و متناسب با بالاترین استانداردهای محیطی است.

کاهش احتمال پوسیدگی

دمای بالایی که به چوب ها وارد می شود باعث می شود از هر گونه جانور میکروسکوپی، قارچ و حشره عاری شده و در برابر کپک ها و انواع قارچ ها مقاوم شود که این اتفاق سبب افزایش دوام، طول عمر چوب ها و کاهش پوسیدگی چوب می شود.

عایق حرارتی

استفاده از بخار در فرآیند تبدیل چوب عادی به چوب ترمووود ویژگی های شیمیایی موجود در ساختار چوب دچار تغییرات اساسی می شوند و باعث تغییر در شکل ظاهری به خصوص رنگ چوب نیز می شود. این فرآیند باعث می شود تا رطوبت و نم موجود در چوب از بین رفته و مقدار رطوبت کمی که باقی مانده به صورت یکنواخت در چوب پراکنده شود. به همین دلیل از این چوب به عنوان عایقی مناسب برای سرما و گرما استفاده می شود.

شستشو و نگهداری آسان

این چوب ها دارای حدالاقل رطوبت، کم ترین انبساط، انقباض و ترک خوردگی هستند که چنین خصوصیاتی سبب سهولت در شستشو و نگهداری بدون تغییر شکل این چوب ها شده است.

4 - ترمووود و ویژگی های آن

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر ترمووود و ویژگی های آن

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.