بررسی چهار نوع از اره ها

بررسی چهار نوع از اره ها

همانطور که در مقاله پیشین اشاره شد اره میزی ابزاری چند منظوره برای کارگاه های چوبی و صنایع مبلمان است. اره میزی شامل تیغه ای دایره ای است که روی پایه ثابتی قرار می گیرد و توسط موتوری زیر میز کنترل می شود. در این مقاله به بررسی چند اره می پردازیم:

اره عمود بر

ابزاری مناسب جهت برش انواع چوب، فیبر، پلاستیک، سرامیک و انواع فلزات با ضخامت های کم است. برش در اره عمودی با سرعتی زیاد بالا به پایین می رود. البته در برخی مدل ها علاوه بر حرکت بالا به پایین همزمان به سمت جلو و عقب هم می رود که باعث افزایش کنترل و بهبود برش چوب می شود. این حرکت به نام حرکت پاندولی معروف است. با اره های عمود بر می توانید برش های عمودی، افقی، منحنی یا ترکیبی از آنها را داشته باشید. به همین دلیل از این اره ها در کارگاه های نجاری، کارخانجات مختلف و حتی خانه ها استفاده می شود. قدرت موتور، عمق برش، امکان برش با زاویه، قابلیت تنظیم سرعت و دورهای حرکت پاندولی و قابلیت اتصال به مکنده از خصوصیات مورد توجه مصرف کنندگان این ابزار است.

عمود بر 2 - بررسی چهار نوع از اره ها

اره فارسی بر

این اره نوعی اره است که علاوه بر برش عمودی امکان برش با زوایای مختلف را نیز ممکن می کند. بیشترین کاربرد این اره برش با زاویه ۴۵ درجه است که امکان اتصال دو قطعه را به صورت ۹۰ درجه امکان پذیر می کند. علت نام گذاری این اره به این دلیل است که در صنایع چوبی به برش ۴۵ درجه، برش فارسی می گویند. توان و قدرت موتور، مقدار دور چرخش تیغه، قطر تیغه اره، حالت کشویی یا ثابت، عمق و حداکثر زاویه برش در انواع اره های فارسی بر متفاوت است. این اره ها به صورت برقی، شارژی و دستی ساخته شده اند. البته نوع دستی به دلیل سختی کار با آنها متقاضی چندانی ندارد.

فارسی بر 7 - بررسی چهار نوع از اره ها

اره گرد بر

اره گرد بر یا اره دیسکی نوعی اره قوی و سریع برای برش انواع مواد از جمله چوب، mdf، سنگ های ساختمانی، بتن، سرامیک، فلزات و …. است. در این نوع اره ها نیازی به جا به جایی صفحات mdf و الوارها نیست بلکه خود اره روی قطعه مورد نظر حرکت می کند و برش می خورد. با اره دیسکی می توان برش های طولانی، زاویه دار و شیارهایی با عمق دلخواه انجام داد. قدرت موتور، قطر تیغ اره، عمق برش، وزن مناسب دستگاه و امکان برش با زاویه از موارد متعددی است که مورد توجه مصرف کنندگان این ابزار قرار می گیرد. شاید اره گرد بر نامی نادرست برای این ابزار باشد، زیرا برش های این اره گرد نیست بلکه فقط تیغه ای گرد دارد.

21 - بررسی چهار نوع از اره ها

اره افقی بر

اره افقی بر یا اره همه کاره شبیه به اره عمود بر اما با عملکردی راحت تر و قدرتمندتر است. با انتخاب تیغه مناسبی می توان انواع برش چوب، فلز، کامپوزیت، کناف، کاشی و حتی سنگ و بتن را انجام داد. در تعمیرات، ساخت و ساز، قطعه شاخه های پهن درختان و تکه کردن هر چیزی می توانید از این اره همه کاره استفاده کنید. موتور پر قدرت، دیمر برای کنترل سرعت، وزن مناسب، برش های عمیق، تعویض راحت تیغه، حرکت پاندولی و طراحی ارگونومیک از نکات قوت این دستگاه است.

افقی بر 3 - بررسی چهار نوع از اره ها

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر بررسی چهار نوع از اره ها

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.