بررسی اسکلت های مبلمان

بررسی اسکلت های مبلمان

تمام اسباب و اثاثیه چوبی از مواد خام ساخته میشوند و فرآیندی را جهت شکل گیری طی میکنند تا چوب خام به محصول مورد نظر تبدیل شود. در این مقاله با توجه به تعداد بسیار زیاد محصولات چوبی و نحوه ساخت آنها به یک بررسی کلی می پردازیم:

تبدیل یک تکه چوب خام به مبل نیازمند مراحل مختلفی از قبیل: بریدن، شکل دادن، چسباندن، درل کردن، نقاشی یا رنگ زدن، طرح زدن، مونتاژ، فوم زدن، نصب پارچه و دیگر جزئیات است.

فریم، چارچوب یا اسکلت از قسمت های اولیه ساخت مبلمان است که استخوان بندی مبل را به عهده دارد. یک اسکلت خوب باید از چوب خشک و بدون نم ساخته شود. بخش هایی مانند پیچ و چسب کاری باید اصولی انجام شوند. همچنین اسکلت کاناپه باید به صورت یک سره و بدون درز، پیچ و چسب متصل شده باشد.

اسکلت 15 - بررسی اسکلت های مبلمان

اکثر تولید کنندگان در تولید مبلمان راحتی از چوب استفاده می کنند زیرا علاوه بر در دسترس بودن، قیمتی مناسب دارد و از همه مهم تر این که تعمیر مبل چوبی بسیار راحت تر صورت می پذیرد. از طرفی باید به تراز بودن سطح اسکلت بسیار توجه کرد زیرا اگر تراز نباشد پس از مدتی مبل شما صدا می دهد.

 تشخیص میزان رطوبت چوب جهت ساخت اسکلت مبل هم از نکات بسیار مهم است، زیرا میزان تغییرات در مقدار رطوبت می تواند ابعاد چوب را تغییر دهد و باعث نقص هایی جدی مانند صدا دادن، ترک خوردگی، شکستگی و …  در محصول نهایی شود.

اسکلت 16 - بررسی اسکلت های مبلمان

تولید کنندگان معمولا از چوب نراد، افرا، توسکا استفاده میکنند. چوب راش هم از گزینه های خوبی است که عموما به دلیل گران بودن در مبل راحتی به کار نمی رود. چوب افرا و توسکا هم در صورت اصولی خشک شدن نسبت به دیگر چوب ها دارای استحکام کافی هستند. البته باید توجه داشت این چوب ها شیرین هستند و موریانه را به سمت خود می کشند؛ بنابراین برای شهرهای شمال کشور که موریانه زیادی دارد اصلا مناسب نیست. به همین دلیل از چوب گردو به خاطر تلخ بودن و همزمان محکم بودنش بسیار استفاده می شود.

از طرفی برخی از تولید کنندگان سراغ اسکلتی فلزی می روند. از مزیت این اسکلت ها می توان به استحکام کافی و از معایب آنها به سنگینی زیاد و در نتیجه جا به جایی بسیار دشوار اشاره کرد. در این میان بعضی از مبل سازان هم سراغ تلفیق اسکلت چوبی و فلزی می روند.

اسکلت 6 - بررسی اسکلت های مبلمان

 

کیفیت مبلمان با نوع چوبی که در اسکلت آن به کار رفته ارتباطی مستقیم داد. اسکلت هایی بی کیفیت به زودی مشکل آفرین خواهند شد. از این رو میتوانید برای بررسی چوب های مناسب سری به مقالات قبلی بزنید.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر بررسی اسکلت های مبلمان

 

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.