انواع منگنه کوب و اجزای آنها

انواع منگنه کوب و اجزای آنها

منگنه کوب یا منگنه زن از ابزارهای بسیار پرکاربرد در صنعت های مرتبط با چوب برای محکم کردن و بستن دو قطعه است. از آنها برای وصل کردن قطعات چوبی به یکدیگر و متصل کردن روکش پارچه و چرم به چوب است. هر منگنه کوب از اجزای متفاوتی ساخته شده است:

جای منگنه: محل قرار گیری سوزن منگنه و مانند کشو از قسمت پشت دستگاه خارج می شود.

اهرم فشار دهنده: سوزن های منگنه را توسط فنری به سمت دهانه خروجی دستگاه هدایت می کند. به همین ترتیب پس از خارج شدن سوزن یک سوزن دیگر جایگزین آن می شود.

اهرم ضربه زن: به سوزن منگنه ضربه وارد کرده و سپس آن را وارد چوب می کند. اهرم ضربه زن در منگنه های بادی تحت فشار هوای فشرده و در منگنه های دستی تحت فشار فنر است.

ضامن پیج تنظیم: با استفاده از آن میزان ضربه سوزن به چوب را تنظیم می کنیم.

2 - انواع منگنه کوب و اجزای آنها

منگنه زن ها شامل سه دسته منگنه زن دستی، منگنه زن بادی و منگنه زن برقی می شوند.

از منگنه کوب دستی برای کارهایی استفاده می شود که به شکل فیزیکی صورت می گیرد. این نوع منگنه دارای سوزنی با حداکثر شش میلی متر است و به دلیل قدرت محدودی که دارد فقط در مواردی مانند پرس کاری و نصب پشت بند کابینت، رویه کوبی و ثابت نگه داشتن گوشه های قاب فارسی استفاده می شود.

کوب 14 - انواع منگنه کوب و اجزای آنها

منگنه کوب بادی همانطور که از اسم آن پیدا است با فشار هوا کار می کند. در این دستگاه منگنه کردن از طریق اهرمی انجام می شود که زیر انگشت قرار می گیرد. منگنه کوب های بادی توانایی فرو کردن سوزن به طول بیش از هشت میلی متر در چوب نرم را دارند و به همین علت به نسبت دیگر منگنه کوب ها قوی تر می باشند.

کوب 2 - انواع منگنه کوب و اجزای آنها

منگنه کوب برقی که با استفاده از جریان الکتریسیته کار می کند از لحاظ قدرتی شبیه منگوب کوب دستی است. از منگنه کوب برقی برای اتصال قطعاتی که زیر کار هستند و هیچ دیدی ندارند استفاده می شود و همچنین جهت جلوگیری از خارج شدن قطعات اتصال از محل خود به کار می رود.

کوب 10 - انواع منگنه کوب و اجزای آنها

منگنه کوب شارژی از دیگر انواع منگنه کوب ها است که علاوه بر منگنه از میخ نیز می توان استفاده کرد. این منگنه کوب ها بسیار سبک بوده و بعضی از آنها مجهز به قفل ایمنی هستند. یکی از مزیت های این منگنه کوب نداشتن سیم و در نتیجه سهولت در کار است.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر انواع منگنه کوب و اجزای آنها

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.