انواع سازه های مبلمان

انواع سازه های مبلمان

مبلمان به طور کلی از دو نوع چوب سخت و نرم ساخته می شود. از چوب های سخت مانند چوب درخت گردو، گیلاس، درخت ساج، ماهگونی و … معمولا در ساخت مبلمان بسیار مرغوب و با کیفیت استفاده می شود اما چوب های نرم از درختانی مانند بلوط، سرو، ماموت و درخت سدر به دست می آید. از آنجایی که این چوب ها ماهیتی آسیب پذیر دارند، باید مدت زمان زیادی برای کاملا خشک کردن آنها صرف کرد.

هر مبلی به طور کلی از چهار بخش اصلی فریم، فنر، تشکچه و پارچه ای به عنوان روکش ساخته می شود که کیفیت و دوام هر مبلی بسته به کیفیت این چهار بخش دارد.

مبلمان 1 - انواع سازه های مبلمان

فریم یا استخوان بندی مبل از مهم ترین بخش ها در ساخت و ساز مبلمان به حساب می آید. یک مبل خوب و مرغوب از چوب طبیعی خشک و بدون نم ساخته می شود. همچنین استفاده روزمره از مبلمان، استفاده در امکان عمومی و داشتن کاربرانی مانند کودکان باعث می شود تا میزان استحکام و مقاومت سازه های مبلمان دارای اهمیت بالایی باشد. سازه های مبلمان در دو نوع چوبی و فلزی تولید می شود.

چوب از قدیمی ترین متریال برای سازه های مبلمان است که بیشتر در مبلمان منبت کاری شده یا کلاسیک کاربرد دارد. در انواع مبلمان راحتی معمولا از چوب ارزان قیمت و mdf های زیر پالتی استفاده می شود. با توجه به مقرون به صرفه نبودن چوب و کاهش منابع طبیعی (جنگل) از لمینت به جای چوب های گران قیمت استفاده می شود. لمینت ها صفحات چوبی چند لایه ای هستند که از چسباندن لایه های نازک چوب روی هم و فشرده کردن آنها ساخته می شوند. همچنین لمینت ها دارای استحکام بیشتر، ظاهر بهتر و کیفیت بالاتری نسبت به چوب هستند زیرا فاقد گره و پوسیدگی هستند.

مبلمان 14 - انواع سازه های مبلمان

فلز بیشتر در سازه های اصلی مبلمان و میزها استفاده می شود. گاهی هم نیز در پایه ها و اتصالات به کار می رود. همچنین هر چه فلز ضخیم تر باشد در مقابل تغییر شکل مقاومت بیشتری خواهد داشت. در مبلمان فلزی توجه داشته باشید که هیچ بیرون زدگی یا گوشه تیزی حس نشود زیرا باعث پارگی پارچه مبل و یا حتی آسیب رساندن به شما می شود. هر چند که ظاهرا مبلمان فلزی هزینه بیشتری نسبت به مبلمان چوبی دارند اما باید به این نکته توجه کرد که ماندگاری این مبلمان حدود ده تا پانزده سال بیشتر از مبلمان چوبی است. به همین دلیل این مبلمان گزینه بسیار مناسبی برای مکان های پر تردد و همچنین حساس به آلودگی هستند.

مبلمان 5 - انواع سازه های مبلمان

یک سازه خوب باید دارای فریم یا استخوان بندی ای باشد که کاملا به صورت تراز روی سطح قرار بگیرد. صدای غژغژ مبل نشان از این دارد که اتصالات به خوبی با هم چفت نشده اند و احتمالا به زودی از هم جدا خواهند شد.

منبع: واحد تولید محتوای دوریکسو

تصاویر بیشتر انواع سازه های مبلمان

شاید خوشتان بیاید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.